Loading...

12. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum” Can You Hear Me?

12-14 października 2017, Warszawa

12 października w Warszawie rozpocznie się 12. edycja jednego z najbardziej bezkompromisowych festiwali muzycznych w Polsce – Ad Libitum. Podczas trzech dni na scenie Laboratorium Sali im. W. Krukowskiego przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się 8 koncertów. Czekają nas muzyczne urodziny i aż dwie premiery płytowe. Artystką rezydującą przy festiwalu będzie legendarna kontrabasistka-improwizatorka – Joëlle Léandre.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Quartet (Watts/Weston/Marshal /Blunt), Liquid Quintet (Fernandez/ Cirera/Prats/Majewski/Mazur) i Deep Memory Trio (Guy/Crispell/Lytton).

Czy mnie słyszysz?

Wydarzeniem ubiegłorocznej edycji Ad Libitum był występ Joëlle Léandre, która zagrała w Warszawie po raz pierwszy w stworzonym specjalnie na festiwal duecie z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim. W tym roku zaprosiliśmy ją na dłużej. Jest artystką rezydującą przy festiwalu. Wspólnie z Krzysztofem Knittlem poprowadzi warsztaty zespołu młodych polskich improwizatorów, a efektem tej pracy będzie ich wspólny koncert pierwszego dnia Festiwalu ( 12 października).

Dzisiaj Joëlle Léandre, artystka, która na swej długiej drodze twórczej współpracowała z tak wybitnymi postaciami, jak John Cage, Giacinto Scelsi, Yanis Xenakis, Derek Bailey, czy Anthony Braxton, zadaje intymne i retoryczne pytanie – Can You Hear Me? Słyszycie mnie? Doceniacie?

Czy mnie słyszysz? Czy możesz usłyszeć mnie w hałasie codzienności i natłoku artystycznych zdarzeń? Czy możesz pochylić się nad moją muzyką tu i teraz? O to też całą swoją twórczością pytają muzycy improwizujący. Nie krzyczą, improwizacja jest sumą doświadczeń całego ich życia. Pragną aby ich głos został usłyszany.
„Can You Hear Me?” to także tytuł kompozycji Joëlle Léandre. Utwór-pytanie napisany przez Joëlle na dziesięcioosobowy skład, zamknie w sobotę 14 października tegoroczną edycję festiwalu.

 

Festiwal

Festiwal Ad Libitum łączy z Barry Guyem coś więcej niż profesjonalne relacje, choć i te na przestrzeni lat stały się wyjątkowe. W tym roku Barry Guy obchodzi 70 urodziny i zechciał z nami świętować ten jubileusz, w trzech kameralnych odsłonach.

W pierwszej odsłonie Barry Guy stanie naprzeciw katalońskiego pianisty – Agustiego Fernandeza. Od ich duetu, w czwartek 12 października rozpoczniemy festiwal Ad Libitum 2017.

Podobnie jak rezydentka tegorocznej edycji Ad Libitum – Joëlle Léandre , Barry Guy jawi się jako muzyk idealny, który dysponując mistrzowskimi kompetencjami instrumentalnymi, połączył światy muzyki improwizowanej i komponowanej w jeden dźwiękowy kosmos. Dlatego zaproponowaliśmy by po raz pierwszy w historii zagrali koncert na dwa kontrabasy (14 października).

I w końcu trzecia odsłona urodzin. Z niej jesteśmy wyjątkowo dumni i wyjątkowo ciekawi.

Premiera

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Deep Memory Trio Guy/Crispell/Lytton, które od chwili powstania czyli niemal dwie dekady temu, stało się jednym z najświetniejszych tego rodzaju zespołów na światowej scenie. Troje legendarnych muzyków razem! Pikanterii dodaje fakt, że będzie to także pierwszy od 33 lat koncert pianistki Marilyn Crispell w Polsce (13 października).

Legenda improwizacji

Saksofonista Trevor Watts to legenda brytyjskiej sceny improwizowanej człowiek, który ją tworzył jeszcze na początku lat 60. i który do dziś jest jej najjaśniejszym punktem. Razem z inną legendą, pianistą Veryanem Westonem niemal od dwóch dekad tworzą wybitny duet, znany z płyt i koncertów. W tym roku zaprosili do wspólnego grania dwie improwizujące kobiety z młodszego pokolenia: skrzypaczkę Alison Blunt i wiolonczelistkę Hannah’e Marshall. Ich współpraca okazała się tak wyjątkowa, że oto na scenie muzyki improwizowanej pojawił się nowy zespół. Jako kwartet Quartet wystąpią w Polsce po raz pierwszy. W dniu ich koncertu, w piątek 13 października, będzie też miała premierę ich płyta „Dialogues with Strings”, nagrana w słynnym londyńskim klubie OTO Cafe i wydana przez Fundację Słuchaj!

Po raz pierwszy

Liquid Trio to kataloński młody zespół na improwizowanej scenie Europy, choć w jego szeregach jest wybitna postać światowej pianistyki Agusti Fernandez. Mają na swoim koncie dwie płyty, trzecia The Liquid Trio Plays Bernoulli ukaże się w dniu koncertu grupy na festiwalu Ad Libitum. W pierwszej połowie tego roku podczas koncertów w Barcelonie Liquid Trio połączyło siły z dwoma znakomitymi muzykami z Polski, trębaczem Arturem Majewskim i grającym na akustycznej gitarze basowej Rafałem Mazurem. W sobotę 14 października, grupa Liquid Quintet po raz pierwszy zaprezentuje się Polskiej publiczności.

Free improvised

Dagna Sadkowska, wybitna polska skrzypaczka i interpretatorka muzyki współczesnej, znana choćby z grupy Kwartludium oraz chyba najbardziej rozchwytywany dziś kontrabasista brytyjskiej sceny free improvised John Edwards, stały członek grup Evana Parkera, partner muzyczny Eddiego Prevosta, Louisa Moholo i Petera Brotzmanna, bywali gośćmi festiwalu Ad Libitum. Nigdy wcześniej jednak nie zagrali na tym festiwalu razem. Usłyszymy ich w piątek, 13 października.

Program

Więcej: www.ad-libitum.pl
Facebook: https://www.facebook.com/FestiwalAdLibitum

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1423165841064126/

Twitter: https://twitter.com/AdLibitumPL

 

Oganizator:

Fundacja Polskiej Rady Muzycznej

 

Partnerzy:

Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, STOART, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Jazzarium.pl

Patroni medialni: Program 2 Polskiego Radia, CoJestGrane24, TVP Kultura, eBilet.pl, Glissando i Onet.pl

 

Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Bilety

Bilety na poszczególne koncerty oraz trzydniowe karnety dostępne są w serwisie ebilet.pl oraz przed koncertami.

 

Fundacja Polskiej Rady Muzycznej:

Powołana została w 2003 roku, aby realizować projekty Polskiej Rady Muzycznej. Fundacja działa na podstawie ustawy o fundacjach oraz Statutu FPRM.

Realizowane projekty:

* Badanie środowiska muzyków w Polsce, tworzenie katalogu „zawodów muzycznych” (dofinansowane przez MKiDN)
* inne działania wspierające zmiany systemowe
* wspieranie działalności PRM na forum międzynarodowym (Europejska Rada Muzyki, Międzynarodowa Rada Muzyki)
* organizacja Festiwalu Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum” www.ad-libitum.pl wspierającego ideę kreatywności i swobodnej wypowiedzi (zdolności improwizacji) młodego pokolenia muzyków polskich (dofinansowane przez MKiDN i Urząd Miasta Warszawa)
* działania na rzecz powszechnej edukacji muzycznej

 

Dyrektor artystyczny: Krzysztof Knittel

Kompozytor, wirtuoz instrumentów elektronicznych, założyciel i dyrektor artystyczny festiwalu

Ad Libitum. Prof. UMFC w Warszawie.

 

Kurator: Maciej Karłowski

Od 2011 r. redaktor naczelny portalu www.jazzarium.pl, kurator festiwali Ad Libitum od roku 2013. Przewodniczący międzynarodowej  konferencji Jazz Agenda. Publicysta, autor esejów poświęconych muzyce improwizowanej i jazzowej.

 

Koordynator – Joanna Grotkowska

Od 2007 dyrektor Fundacji Polskiej Rady Muzycznej. Muzykolog, dziennikarka muzyczna.

od 1990 organizatorka życia muzycznego ­ sceny współczesnej.

Od 1993 pracuje w Programie 2  Polskiego Radia.

Informacje:

Dział prasowy Festiwalu Ad Libitum